کوره

کوره وسیله ای بوده که برای گرمایش استفاده میشود و به دلیل کاربردهای متعدد و متنوعی که دارد انواع مختلفی داشته که هر کدام از آنها خصوصیت های مختلفی دارد. با این حال اگر شما هم تمایل دارید که در مورد انواع کوره ها اطلاعات جامعی به دست آورید در ادامه با ما همراه باشید.
کوره چیست؟
به طور کلی می‌توان گفت کوره وسیله یا محلی می‌باشد که در آن حرارت ایجاد می شود و وسایل و مصالح مختلفی با استفاده از این حرارت به دست می آید. با وجود استفاده از آتش در این مخازن معمولا در زبان فارسی به این اماکن آتشدان و آتشکده نیز گفته می شود. دقت داشته باشید در این بین اگر بخواهیم از تاریخچه کوره صحبت کنیم باید بگوییم که اولین کوره های بلند در کشور چین در حدود سده پنجم وجود داشته که با رونق استفاده از آن، در سده های میانه نیز در کشورهای اروپایی شاهد ساخت این کوره‌ها بوده ایم. در حال حاضر کشور ایران نیز مانند دیگر کشورهای جهان در ساخت کوره قدمت زیادی دارد به گونه‌ای که از هر کدام از این کوره ها استفاده های خاصی می شود. در این بین می‌توان گفت بزرگترین کوره بلند ایران که حجم ۲۰۰۰ متر مکعب دارد در شهر ذوب آهن اصفهان ساخته شده و به طور کلی از آن برای استخراج فلز به ویژه آهن استفاده می شود.
انواع کوره چه می باشد؟
با توجه به استفاده های مختلفی که از کوره می شود همانطور که بیان شد این وسیله دارای انواع مختلفی از نظر های متفاوت می باشد. مثلا اگر بخواهیم از نظر نحوه ساخت و کارکرد، این کوره ها را بررسی کنیم باید بگوییم که مهمترین آنها عبارتند از:
• کوره های بوته ای: متداول ترین کوره هایی بوده که از دیرباز در صنعت ریخته گری سنتی از آن استفاده می شود و به دلیل سادگی ساخت و همچنین قیمت ارزانی که دارد تا به امروز در بسیاری از ریخته گری های سنتی از آن به عنوان اصلی ترین کوره ذوب فلزات استفاده میشده است. این کوره ها دارای بدنه فلزی و صفحه زیر کوره بوده و وسایل ایجاد احتراق در این کوره ها شامل دمنده هوا، مشعل و ویتیلاتور می باشد.
• کوره های شعله ای: این نوع کوره ها که به کوره های تشعشعی نیز معروف هستند به گونه ای بوده که بین محصول احتراق و مواد شارژ تماس مستقیم برقرار است و حرارت از سه طریق تشعشع گ، جابجایی و هدایت به مواد می رسد.
• کوره های دوار: این کوره ها از دیگر انواع کوره می باشد که برای اولین بار در سال ۱۹۳۰ ساخته شده و بعد از چند سال در کارخانجات صنعتی اروپا نیز به کار گرفته شده است. می ‌توان گفت کوره های دوار از نوع غیر مداوم بوده که با بالا بردن درجه حرارت مواد مذاب تهیه می شود و به طور کلی انواع این کوه ها بر اساس جنس عبارتند از بوته های گرافیتی، کوره های چدن،چ پ کوره های کاریید سیلیسم هستند.
• کوره های القايی: کوره های القايی به طور کلی دارای انواع مختلفی بوده که مهمترین آنها کوره های کانالی یا با هسته، کوره های بدون هسته، کوره های مقاومتی و کوره های مقاومتی بوته ای می باشند. این کوره‌ها نیز از نظر مقدار فرکانس کاری به سه نوع کمتر فرکانس، میان فرکانس و زیاد فرکانس تقسیم می شوند.
• کوره های قوس الکتریکی: از انرژی الکتریکی و حرارت تبدیل می شود و موجب ذوب فلزات میگردد و به طور کلی می توان گفت کوره‌های قوس الکتریکی به دو نوع مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شود که از کوره های قوسی غیرمستقیم معمولا برای ذوب آلیاژهای مانند مس استفاده شده و از کوره های قوسی مستقیم برای ذوب انواع فولاد و چدن ها استفاده می شود.
کوره های گچ پزی
علاوه بر آنچه بیان شد کوره ها از نظر کاربرد و نحوه عملکرد نیز به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که یکی از متداول ترین و پر استفاده ترین آنها کوره های گچ پزی بوده که به حتما تاکنون نام آن را زیاد شنیده اید. این کوره ها همانطور که از اسمش پیداست برای تبدیل سنگ گچ به گچ برای ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد که برای پختن گچ در آن باید سنگ و کلوخ گچ را درون کوره گردنده ریخته و سپس گچ را خارج نمود.
کوره های سیمان پزی
کوره هایی که برای سیمان پزی استفاده می شود به طور کلی کوره های گردنده خفته می باشند که شامل یک استوانه فلزی به طول تقریبی ۱۰۰ متر و قطر ۴ متر می باشد. این کوره‌ها به صورت پیوسته کارکرده و دارای یک لوله بلند و یک موتور با چرخ دنده حرکت دورانی می ‌باشد. کوره های ایستاده نیز دیگر کوره هایی است که برای سیمان پزی استفاده میشود؛ این کوره ها نیز دارای یک مخزن استوانه ای با قطر حدود ۳ متر بوده و دهانه بالای آن گشاد تر می باشد.
کوره آهنگری
استفاده از کوره برای ذوب کردن آهن یکی دیگر از موارد می باشد که شاید تاکنون بسیار شنیده باشید کوره آهنگری دارای تنوره ای بوده که در بالای آتش خانه قرار دارد و در پایین آن نیز محلی به نام بوته وجود داشته که پوسته بیرونی این کوره را از بتن یا فولاد می سازند و بوته درونی آن نیز با آجر نسوز پوشانده می شود. دقت داشته باشید برای جلوگیری از بیرون رفتن گاز کوره در بالای تنوره از پوششی استفاده می شود.
کوره آجرپزی
یکی از مهمترین استفاده هایی که از کوره می‌شود تولید آجر بوده که از گذشته تاکنون استفاده از این کوره ها مرسوم می باشد. دقت داشته باشید برای ساخت آجر با استفاده از این کوره ابتدا خشت هایی که با قالبهای مخصوص درست میشود را می گذارند تا خشک شود سپس آن را در کوره های می چینند جوری که به همدیگر نچسبد تا هوا و حرارت به آسانی بتواند در میان آن به گردش درآمده و موجب خشک شدن و پختن آنها شود. به طور کلی کوره های آجرپزی نیز به سه نوع کوره با آتش ثابت و آجر ثابت، کوره با آتش رونده و آجر ثابت و کوره با اجر رونده و آتش ثابت تقسیم می‌شود.